Разсад Фиданки и Дръвчета Липа Овощни Разсадници Елит

image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1

Цени на фиданки Липа:

- До   100 бр. -   7,00 лв.
- Над 100 бр. - 10,00 лв.

Наименование:  Сребролистна липа (Сребриста липа,Tilia tomentosa). Листопадно дърво достигащо 20-25 m височина. Използва се като  лечебно растение  в медицината, в парфюмерията, и за пчелна паша. Липата е едно от най-медоносните, полезни и ароматни растения. Използва се като парково дърво с мн.добър аромат по време на цъвтежа с плътна сянка...

Листата са прости, 4-12 cm дълги, 4-12 cm широки, широко сърцевидни до закръглени, към върха стеснени,назъбени. Младите листа от двете страни покрити със звездовидни власинки.
Цветовете 8-10 в съцветие, двуполови, цветната дръжка е покрита с редки прости власинки,чашелистчетата 4-5 mm дълги, 2-2,2 mm широки. Венчелистчетата 4-7 mm дълги, елиптични, на върха неправилно плитко нарязани, жълтеникави. Тичинките по-къси от венчето; стълбчето на плодника по-дълго от него.
Плодът е топчесто орехче 0,8-1 cm дълго, твърдо, с 4 ясно изразени надлъжни ребра, покрито с власинки.
Клоните полуизправени или хоризонтални, короната гъста, пирамидална.
Кореновата система е развита както в дълбочина, така и повърхностно, даваща множество издънки.
Цветовете от сребролистна липа се събират, когато повечето от половината цветове са разцъфтели, а останалите са започнали да се разтварят. Берат на  ръка заедно с присъцветния лист.Цветовете от сребристолистната липа имат потогонно, противомикробно, противоспастично, противовъзпалително, холагонно, диуретично и седативно действие.
Използват се за лечение на заболявания на пикочните пътища, а в народната медицина се препоръчва външно приолжение за гаргара при възпалителни заболявания на гърлото и устната кухина, при изгаряния, кожни обриви и др. Използват се и за приготвяне на тонизиращ чай.Препоръчва се отвара от липов цвят, под формата на бани, при изгаряния, кожни обриви, хемороиди, ставни болки, шарка.

Приготвяне на отвара за чай:

1.  Приготвя се запарка от една супена лъжица липов цвят в 250 мл вряща вода. След около 20 минути запарката се прецежда и се пие гореща.
2.  Липов цвят се накисват за 8 часа в червено вино в съотношение 1:10.Прецежда се.Прекрасна тонизираща и подпомагаща лечението на анемия напитка.
3.  Две супени лъжици от билката се заливат с 500 мл. вряла вода. Кисне се 1-1,5 часа. Пие се вместо вода при ядене по 100 мл.

Външно приложение:

Сварени с оцет, цветовете на липата са ефикасно средство срещу косопад. Пригответе липовият чай. След измиване на косата, изплакнете с хладката отвара.
Отвара от липа за маска за лице - за успокояване и избистряне на кожата. Лицето се намазва с отвара от липов чай, в който е разтворена една лъжичка пчелен мед. Маската трябва да престои около 10-15 минути. След това лицето се изплаква първо с хладка вода и след това със студена.
Липата вирее добре на дълбоки, и умерено влажни почви. Зле понася почвената и атмосферната суша. Липата расте добре и на сянка.
Размножава се чрез семена, издънки и присаждане. Семето обикновено никне на втората година от посяването. По-редките видове се размножават чрез присаждане. Липата дава лесно издънки и затова често се размножава с такива.
 


Начало arrow Отглеждане на овошки arrow Отглеждане на касис и френско грозде
Отглеждане на касис и френско грозде Печат Е-мейл

ImageImageImageКасисът (Ribes nigrum) е плоден храст. Познат е също като черно френско грозде.
То е сравнително ново за нашата страна овощно растение. Интереса кам тази
култура се дължи на високата биологична стойност на плодовете, които са много търсени и добре платени насветовния пазар. Освен високото съдържание на захари, органични киселини, на багрилни и пектинови вещества, на етерични масла и други, това са едни от най – богатите на витамин С и Р плодове, а също и на други витамини.
Те се консумират ограничено в прясно състояние, но се преработват в много разнообразни продукти.В листата на касиса също се съдържа голямо количество витамин С и други ценни съставки. Изсушени, те се използват за
приготвяне на чай, който има лечебни свойства. За разлика от ягодата, малината и къпината плодовете на касиса узряват почти едновременно и това позволява беритбата да се извърши еднократно.Касиса се развива най – добре при условията на прохладен и влажен климат, затова може да се отглежда в много по – северни географски ширини, където малко други видове виреят добре. У нас най – подходящи условия за
отглеждането на касис има в планинските и полупланинските райони. В по – ниските места, задоволителни резултати се получават при засаждането му на северни склонове и при наличието на достатъчно влага.Растоянията на засаждане са от 2 до 2,5 метра между редовете и от 1 до 1,5 метра в реда. (За качесвен овощен посадъчен материал свържете се с нас-http://www.razsadnik-bg.com ; E-mail: Този е-мейл адрес е защитен от спам ботове, трябва ДжаваСкрипт поддръжка за да го видите )
Кореновата система е силно разклонена, плитко разположена на 10 – 50 сантиметра дълбочина. След засаждане касиса се реже на 2-3 пъпки над почвата.Ежегодно от приземната или от подземната част на стъблата израстват
нови леторасти,който в последствие сгъстяват храста.Най – много и най – качествени добиви се получават от младите стъбла – от 1 до 3 годишна възраст. Именно тогава застарелите клони се изрязвати се заменят с по младите издънки.В завършев вид
касисовият храст трябва да има по 4-6 броя 1,2 и 3 годишни издънки(общо 15-18 бр.)За да се постигне това ежегодно трябва да се изрязват счупените,механично повредените,слибите и по старите от 3-4 години издънки.nПлододаването на касиса започва още на втората година след засаждането и при правилно отглеждане може да продължи до 15 – 20 години. От един декар се получават от 500 до 800 килограма плодове.Пролетното развитие започва много рано, но измръзванията са рядко явление. Всички сортове се самоопрашват, но по – добри резултати се получават, когато се засаждат съвместно няколко сорта. Узряването започва 60 – 70
дни след цъфтежа, което в повечето случаи е към края на юни до средата на юли.
Изисквания към климат и почва. Касиса е студоустойчиво растение. През фазата на дълбокия покой издържа до минус 30 – 32 градуса С, а през фазата на цъфтежа – и до минус 5 градуса С. Не понася силни горещини, съпроводени от засушаване през вегетацията. Той е влаголюбиво растения и без напояване може да се развива
само в райони, където валежите са над 700 – 750 милиметра годишно. Към светлината не е много взискателен. Към почвеното плодородие е по – взискателен от малината. Развива се и плододава добре върху по – дълбоки, пропускливи, богати с хумус, неутрални до слабо кисели почви. Когато се засажда на по – бедни почви,
мястото задължително се тори обилно с оборски тор и с минерални торове.
 Грижите за касисовите насаждения се изразяват в редовни обработки, като дълбочината не бива да бъде повече от 10 – 15 сантиметра. За борба срещу плевелите може да се използват и хербициди. Технологията на торенето и на напояването е както при останалите овощни видове.

   Този текст е защитен с авторски права,при изполването му посочете източника:
   (Овощен разсадник "ЕЛИТ"- http://www.razsadnik-bg.com ; Този е-мейл адрес е защитен от спам ботове, трябва ДжаваСкрипт поддръжка за да го видите )

Ribes nigrum, blackcurrant, Schwarze Johannisbeere, ribes nero, grosella negra, coacaze negre

Тагове: Касис - (Черно френско грозде) фиданки,сортове разсадник,овошки отглеждане овошни дръвчета,дърво засаждане,дървета цена цени,обяви продавам разсад плодови дървета,храст видове,пръскане торене посадъчен материал, търсене, разсадници, овощарство,овощни градини,фиданки Chestnut Tree, Fruit Nursery (Castanea sativa).

 
< Предишна   Следваща >

Екзотични овощни видове


Арония
              Райска ябълка              Киви               Кестен               Хинап

Създадени овощни градини

                  Ябълкова градина

        
       Първа година           Втора година

          
       Трета година               Подложки

НОВО - Декоративни овощни

 Декоративни овощни

         
           Праскова                     Вишня

              Круша                        Ябълка 


Полезни връзки

ОФИЦИАЛНИЯТ НИ САЙТ