Разсад Фиданки и Дръвчета Липа Овощни Разсадници Елит

image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1

Цени на фиданки Липа:

- До   100 бр. -   7,00 лв.
- Над 100 бр. - 10,00 лв.

Наименование:  Сребролистна липа (Сребриста липа,Tilia tomentosa). Листопадно дърво достигащо 20-25 m височина. Използва се като  лечебно растение  в медицината, в парфюмерията, и за пчелна паша. Липата е едно от най-медоносните, полезни и ароматни растения. Използва се като парково дърво с мн.добър аромат по време на цъвтежа с плътна сянка...

Листата са прости, 4-12 cm дълги, 4-12 cm широки, широко сърцевидни до закръглени, към върха стеснени,назъбени. Младите листа от двете страни покрити със звездовидни власинки.
Цветовете 8-10 в съцветие, двуполови, цветната дръжка е покрита с редки прости власинки,чашелистчетата 4-5 mm дълги, 2-2,2 mm широки. Венчелистчетата 4-7 mm дълги, елиптични, на върха неправилно плитко нарязани, жълтеникави. Тичинките по-къси от венчето; стълбчето на плодника по-дълго от него.
Плодът е топчесто орехче 0,8-1 cm дълго, твърдо, с 4 ясно изразени надлъжни ребра, покрито с власинки.
Клоните полуизправени или хоризонтални, короната гъста, пирамидална.
Кореновата система е развита както в дълбочина, така и повърхностно, даваща множество издънки.
Цветовете от сребролистна липа се събират, когато повечето от половината цветове са разцъфтели, а останалите са започнали да се разтварят. Берат на  ръка заедно с присъцветния лист.Цветовете от сребристолистната липа имат потогонно, противомикробно, противоспастично, противовъзпалително, холагонно, диуретично и седативно действие.
Използват се за лечение на заболявания на пикочните пътища, а в народната медицина се препоръчва външно приолжение за гаргара при възпалителни заболявания на гърлото и устната кухина, при изгаряния, кожни обриви и др. Използват се и за приготвяне на тонизиращ чай.Препоръчва се отвара от липов цвят, под формата на бани, при изгаряния, кожни обриви, хемороиди, ставни болки, шарка.

Приготвяне на отвара за чай:

1.  Приготвя се запарка от една супена лъжица липов цвят в 250 мл вряща вода. След около 20 минути запарката се прецежда и се пие гореща.
2.  Липов цвят се накисват за 8 часа в червено вино в съотношение 1:10.Прецежда се.Прекрасна тонизираща и подпомагаща лечението на анемия напитка.
3.  Две супени лъжици от билката се заливат с 500 мл. вряла вода. Кисне се 1-1,5 часа. Пие се вместо вода при ядене по 100 мл.

Външно приложение:

Сварени с оцет, цветовете на липата са ефикасно средство срещу косопад. Пригответе липовият чай. След измиване на косата, изплакнете с хладката отвара.
Отвара от липа за маска за лице - за успокояване и избистряне на кожата. Лицето се намазва с отвара от липов чай, в който е разтворена една лъжичка пчелен мед. Маската трябва да престои около 10-15 минути. След това лицето се изплаква първо с хладка вода и след това със студена.
Липата вирее добре на дълбоки, и умерено влажни почви. Зле понася почвената и атмосферната суша. Липата расте добре и на сянка.
Размножава се чрез семена, издънки и присаждане. Семето обикновено никне на втората година от посяването. По-редките видове се размножават чрез присаждане. Липата дава лесно издънки и затова често се размножава с такива.
 


Начало arrow Отглеждане на овошки arrow Засаждане на лози (лозя)
Засаждане на лози (лозя) Печат Е-мейл

       Засаждане на лозе

  Преди засаждането на лозите парцелите трябва да се маркират. Маркирането се извършва ръчно или механизирано. При ръчното маркиране се изпозлват два тела предварително маркирани с междуредовите и вътрередовите разстояния. С първия тел последователно от двете страни на парцела се маркират разстоянията межу редовете. След това с втория тел опънат по реда срещу двете клончета се маркират местата на лозите вътре в реда от няколко души. След маркирането на първия ред телът се премества последователно на останалите редове и се извършва маркирането вътре в тях. На мястото на лозите се поставят предварително подготвени клончета от лозови пръчки и др. материали.За засаждане се избират елитни или първокласни облагородени вкоренени лозички.След изваждането им от съхранилището или след закупуването им от пазара се проверява тяхното състояние. Лозичките със съмнителни качества – подсъхнали корени или повреди от чернилка, се бракуват. При прерязване на корените отрезите им трябва да бъдат свежи и със светложълт цвят, а при леторастите да имат светлозелена кора и свежа дървесина. Преди засаждано лозичките се подготвят. Подготовката се състои в изрязване на по дебелите корени на дължина 6-8 см. от основата на подложката, а по тънките корени – до основата. Леторастите на лозичките се изрязват на две видими очи.Когато леторастите са дваи добре развити, се изрязват на два чепа с по-две видими очи, ако единият е тънък, той се изрязва до основата (фиг. 1).Лозичките се разсаждат в предварително изкопани дупки с размери 25/25/40 или дори по-голями. Дупките се изкопават ръчно с права лопата или механизирано с ямокопатели. На дъното на дупката се поставя рохка почва и 1-2кг. угнил оборски тор и 60-80гр. суперфосфат които се рзмесват много добре. Лозичката се поставя в центъра на дупката, така че корените да се упират върху почвата, а спойката да бъде на равно или малко по-високо от повърхността на почвата. След това дупката последователно се запълва с рохкава почва и се претъпква няколо пъти с крак. Ако почвата е суха се полива с 1-2л. вода. Маркираното колче се поставя до лозичката и след това чепчето което е над повърхноста се закрива с укопчинка рохкава почва на височина 4-5 см. над гориния край на чепчето. Когато разсаждането се извършва през есента, тази купчинка е 20-25см. над чепчето. Няколко дни след засаждането мястото се изорава на дълбочина 15-20 см. през лятото почвата се поддържа чиста от плевели чрез 5-6 плитки обработки.

Не се допуска засаждането на подкултури в младото лозе каквато практика съществува в много райони на страната – боб, дини, цвекло, царевица, слънчоглед и др. Още от началото на разсаждането се следи покарването на леторастите от лозичката изпод купчинката почва. При забавянето на покарването отделни лозички се откриват, за да се установи причината за това. При по-дълбоко заряване на чепчето, почвата над него трябва да се намали, а при откриването му след поройни дъждове трябва отново да се зарови. През Юли когато леторастите са достигнали 25-30см. и се появят първите мустаци се прави първото почистване на росните корени и издънките, ако има такива, и лозичката отново се заравя. През втората половина на август тази опреация се повтаря но лозичките остават открити до есента, след което се заравят вече за презимуване. Борбата с маната се води много редовно през 7-10 дни в зависимост от валежите и продолжава докато летораслите са в разстеж. През първата година от засаждането не се извършват зелени операции – филизене, колтучене и кръшене, за да се формира по-голяма надземна маса и да се развие по-силна коренова система. При силно засушваване през лятото следва да се извършат една-две поливки при наличието на вода. След листопада лозичките се загребват за презимуване, без да се прави резитба. Тя се оставя за пролета на втората година.

Тагове: Лозарство, овощарство, Засаждене на лози, засаждане на лозе, садене на лозя, засаждане на лозички, засаждане на лозя, лозички, лозя, лозови насаждения, отглеждане на лозя, лозови масиви, как се сади лоза, как се сади лозе, лозов посадъчен материал, засаждане на ново лозе, разсад лози, агросъвети, фермер, farmer bg, fermer, създаване на нови лозови насаждения
 
< Предишна   Следваща >

Екзотични овощни видове


Арония
              Райска ябълка              Киви               Кестен               Хинап

Създадени овощни градини

                  Ябълкова градина

        
       Първа година           Втора година

          
       Трета година               Подложки

НОВО - Декоративни овощни

 Декоративни овощни

         
           Праскова                     Вишня

              Круша                        Ябълка 


Полезни връзки

ОФИЦИАЛНИЯТ НИ САЙТ